Fethiye – Göcek 1 Hafta


fethiye_gocek

FETHİYE KÖRFEZİ
36°32.36’N-29°00.31’E

Akdeniz Bölgesinin en önemli Yat Turizm Limanı, bir çok tarihi ve ören yerlerinin bulunduğu Fethiye, Fethiye Körfezi’nin güneydoğusunda bulunan Fethiye(Şövalye) Adası’nın arkasında, korunaklı bir liman kentidir.Limana sırasıyla, sancakta, Battıkkaya, Topyalak Burnu, iskelede, Fethiye(Şövalye) Adası, sancakta, Paçariz Burnu ve yarı batık gemi enkazı arasından girilir. 10-13 metre derinlikteki liman içinin doğu taraftaki geniş bir alan, oldukça sığdır. Bu alanlar, 2 sığlık feneri ile işaretlenmiştir.Paçariz Burnu’nu takiple limanın bitiminde,  Aksaz Koyu’na varılır.Demirde kalmak isteyen teknelerin genelde bulunduğu mevkiidir. Dip çamur ve çok iyi demir tutar. Hatta demir aldıktan sonra, demiri tutan çamurları, temizleyerek uzun bir seyir yapabilirsiniz. Bir çok yatçı kış aylarında burada kalır. Tüm havalara kapalı, korunaklı bir koydur.Fethiye, bir giriş çıkış limanıdır, Gümrük vardır. Bölgede özel bir marina ve belediyenin marina işletmeleri bulunur.Fethiye kıyı şeridi önünde bulunan limana, gemiler ve Ege Adalarına sefer yapan Ferry Boatlar yanaşır.Limanın yanındaki uzun rıhtım, belediye marinadır. Marina müdürlüğü hemen arkasındadır(0252-614 35 39). Bu alan yanaşmaya yetecek kadar derinliktedir.120 teknenin demir atarak yanaştığı rıhtımda, elektrik ve su bağlanır, yakıt istasyonu bulunur. Pis su deşarj ünitesinin bulunduğu marina yakınlarında gaz ve tüp de vardır. Ancak yaz sezonunda pek yer bulunmaz. Bu rıhtım adeta, ticari amaçla çalışan, gezi, dalış ve dolmuş teknelerinin yanaştığı bir mevkidir. Arkasında çok güzel bir rıhtım yolu, parklar, alış veriş ve kültür merkezi bulunur.Fethiye Arkeoloji Müzesi ve eski Antik Tiyatro hemen rıhtımın arkasındadır.Rıhtımın arkasındaki tepelerde kaya mezarları ve Rodos şövalyeleri tarafından yapılmış kale görünmektedir.Fethiye, her türlü imkanın bulunduğu büyük ve şirin bir beldedir. Büyük alışveriş merkezleri, çarşıları, sebze, meyve ve balık hali, bankalar, ATM ler, hastane ve eczaneleri ile belde, her ihtiyaca karşılık verir.Şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Türkiye’nin her yerine bağlantısı vardır. Uluslararası Dalaman Hava Alanı, Fethiye’ye 55 kilometre mesafededir. Deniz yolu ile Ege adalarına da seferler yapılır.

Yat turizminin önemli merkezi olmasından, her türlü malzeme mağazaları, bakım onarım atölyeleri de bulunur. Bu konuda seçenekleri bir hayli fazladır.

Dalış Turizminde çok önemli firmalar, Fethiye çevresindeki mükemmel noktalara dalış turları düzenlerler. Haftalık tur yapan dalış firmaları da Fethiye sularının en enteresan sularına götürür.

Fethiye’nin turizmin önemli  merkezi olmasının sebeplerinden biride de, tarihi alanları ve ören yerlerinin çok olmasıdır. Kalesi, Kaya Mezarları, Kayaköy, Telmasos bunlardan bazılarıdır.

Fethiye’de, sıcak ve kurak yazları, ılık ve yağışlı kışları ile Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yaz aylarında 30 derece civarında olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Deniz suyu sıcaklığı hiçbir mevsimde 16 derecenin altına düşmez.

fethiyefethiye-2fethiye-3

KAPI CREEK – KAPI (Kale) KOYU
36°27.013’N-28°13.069’E
Hamam Koyu’ndan, kuzey batıya doğru Kapı Koyu’na geçerken, birbirinden güzel demir yerleri bulunur. Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

Eskilerde Kapıdağ Yarımadası üzerinde bir şehir bulunurmuş. Bu şehri korumak için inşa edilen kalın bir duvar koyun içinden tepelere uzanır. Bu tepelerden yine açık denizleri görmek mümkündür.

Kapı koyu, hem güvenli barınma, hem temiz denizi, hem bunaltmayan havası ve yemyeşil ormanları ile bir doğa harikasıdır. Genelde yatçılar bu koyda, günlerce kalırlar.

Kapi-creek

GEMİLER ADASI
36°33’20.00″ N – 29°4’4.00″ E
HARİTA NUMARASI313-236 B.Adm.Gemiler Adası’nın kuzeyindeki muhteşem mevkii.Doğu-Batı yönünde yarım mil uzayan adanın 250 metre karşısında ona paralel kara vardır. Derin olan bu kanal teknelerin adaya veya karaya kıçtan kara bağlana bilecekleri bir liman oluşturur.Dip yapısı, kum-yosun-kaya karışımıdır. Demire mümkün olduğunca uzun kaloma verilmesi gerekir. Kara tarafında hafif dik inen yamaçlar sorun oluşturmazken, ada tarafında kıyıda, kayalar ve sığ alanlar bulunur.

Adanın batı tarafına yaz aylarında çok yoğun tur tekneleri giriş çıkış yaparlar. Bu alan kalabalık olur. Doğu taraf ya da karşı kara tarafı daha sakindir. Ada üzerinde Lykia ve Bizans döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Evler, kilise, deniz kenarında hamam…

Adanın görünümü, hem denizden, hem de ada üstünde çok güzeldir. Tarihi kalıntıların içinden ilerleyen patikadan engin denizlerin görünümü bir başkadır.

Adanın kuzey kıyılarında bu dönemlerin yaşam izleri, evleri, hamamları bambaşka bir atmosfer oluşturur. Çökmüş rıhtım ve döküntüleri teknelerin altına kadar ilerler.

Farklı bir atmosferi olan koyun, özellikle yaz aylarında, su sporları tekneleri, yiyecek içecek satan tekneler, günlük tur yapanların yoğunluğu sizi rahatsız edebilir. Bu sebeple, koy, 10.30-17.30 saatleri dışında huzur içinde kalınabilecek mevkiidir. Yüzyıllar önceki zor şartlarda, bu güzel yerde nasıl yoğun yaşanıldığının örnekleri ile doludur.

gemiler_adasigemiler2

KARACAÖREN KOYU
36°32’27.64″ N – 29°3’10.42″ E
HARİTA NUMARASI313-236Üzerinde Bizans dönemine ait kalıntıların olduğu Karacaören Adası’nın batısındadır.Koyun girişinde su üstü ve uzantısında sualtı kayaları vardır. Sağlıklı giriş, Karacaören Adası’nın her iki tarafındaki geçitleri ortalayarak girmektir.Bu kayalar görünse, bazı yerlerde geçiş için yeterli derinlikler olsa da en sağlıklısı, adaya yakın kanallardan girmektir.

Koy genelde soluganlı bir alanın ortasındadır. Ancak koy, solugandan en az etkilenen yerdir. Koyun kum zeminine 10-15 metrelere demir atıp, her iki yakadan da koltuk alınır.

Güney yamaç yüksek değildir, yer yer arkasından denizler görünür. Değişik, korunaklı bu koyda, adeta tekneniz açık denizlerde durur gibidir. Deniz çok temizdir. Koyun bitiminde bir restoran bulunur. Restorana ait tonozlarda, bu mevkidedir. Restoranın üstündeki tepelere yürüyüp, koyu ve açık denizleri görebilirsiniz. Koyun arkasındaki yoğun yat trafiğine her noktadan şahit olacaksınız.

karacaoren
TERSANE KOYU
36°40’31.79″ N – 28°54’54.69″ E
HARİTA NUMARASI312Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası’nın kuzeybatısındaki korunaklı koydur.Koyun girişi uzaktan belli olmaz. O derece dar olan ağızdan bir kanalla koya ulaşılır. Bu kanalda derinlik 20, koy içinde 5-10 metre arasındadır.Dip yapısı kum-yosun olan koyun önemli bir kısmı sığdır. Bu sebeple barınma yönünden dar bir alandır. Özellikle gece kalacak teknelerin zaman zaman koy ağzından gelen sert rüzgarlara ve sağanaklara tedbir alarak demirlemeleri gerekir.

Koyun kuzey kıyısı ve koy ağzının güneybatı kıyı köşesi, kıçtan kara olmak için uygun mevkiilerdir. Bu alanda demiri mümkün olduğunca uzak atıp, tekneler arasında yeterli güvenlik mesafesi bırakmak gerekiyor.

Ayni zamanda koy ortasında alargada da kalınır. Ancak bu alan teknelerin gezinmesi için çok dar ve eğer geç fark edilirse herhangi bir tarama durumunda, güç durumlar yaratabilir.

Koyun, güneybatısındaki girinti ve doğusu sığdır. Koyun ortasında başlayan sığlaşma doğusundaki çökmüş eski tarihi tersane harabelerinde son bulur.
Adanın adını bu tersaneden aldığı söylenir. Kıyıda tarihi harabeler vardır.

Adanın bazı yerleri zeytinliktir. Yöre halkı keçilerini buraya bıraktığı için keçi çoktur ve sesleri bir hayli gürdür.

Kıyıda, palmiye ağaçlarının arasında şirin bir restoran ve tesisleri bulunur. Restoranın önünde 15 teknenin tonozla bağlanacağı bir iskelesi de vardır.

Tersane Koyu’na, 10.30-16.00 saatleri arasında yoğun bir şekilde, günlük tekneler girip çıkarlar, demir atıp, alırlar. Yaz aylarında bu saatlerin dışındaki zaman diliminde koy çok güzeldir. Korunması, özel görünümü açısından Göcek Koyları içinde yaşanması gereken bir yerdir.

TersaneTersane 2

HAMAM KOYU
36°38’45”N – 28°51’75”E
Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar.Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar. Binlerce yolcu, sulara atlar, hamamın içine girer. Bu sebeple koyda sakin bir şekilde barınılacaksa, 10.30-16.30 saatlerinin dışındaki zaman dilimi seçilmelidir. Koy gerçekten çok güzeldir, denizi temizdir.Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır. Koyun ortasından, zeytin ve çam ağaçlarının arasından bir yol 200 metre sonra bir tepeye çıkar. Buradan açık denizleri ve muhteşem Gökgemile Limanını ayaklarınızın altında görürsünüz. Akşam üzeri, gün batımına doğru görüntü tarif edilmez, tavsiye edilir.
hamam
TURUNÇ PINARI KOYU
36°36’52.00″ N – 29°3’15.00″ E
HARİTA NUMARASI 313-3122-1886 B.Adm.Fethiye Körfezi doğu yakasındaki Şahin Burnu’nun, güneydoğusuna gizlenmiş, çam ağaçları ile kaplı bir koydur.Suyu derin olan koyun sonunda, çok güzel bir plaj kısmı bulunur. Bu alanda bahçelerin, ağaçların arasında güzel bir tesis vardır. Batıdan esen meltem, koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluganı, rüzgarı engeller.Koya yaklaşırken hiçbir tehlike yoktur. Büyük tekneler, Şahin Burnu’ndan plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25 metrelere demir atıp. Dik yamaçlardan koltuk alırlar. Bu yakanın plaj önlerinde, su içinde kayalar vardır. Küçük bir alana yayılan kayalar, gündüz rahatlıkla görülür.

Koyun karşı yakasına da kıçtan kara olunur. Ancak, dışarıdan gelebilecek esinti ve soluganları düşünerek, plaja yakın demirlemek gerekir. Bu kısımda kalacak teknelerin uzun kaloma ve kıyıdan mesafeli durmalarında fayda vardır.

Deniz çok temizdir. Yeşilliklerin arasındaki tesisin, plaj önlerinde, tonozla bağlanılan 15 tekne kapasiteli, yüzer iskelesi vardır. Su verilir, buz bulunur. Adeta geniş bir piknik alanını andıran restoran önünde, su sporları merkezi de vardır.

Yemyeşil bahçelerin içindeki çardaklarda Bali Masajı yapılır. Ceviz ağaçlarının arasında koya adını veren bir pınar vardır.

Koydan, kara yolu bağlantısı yoktur.

turunc_pinari2
turunc_pinari