Fethiye – Kekova 2 Hafta


fethiye_kekova_2

FETHİYE KÖRFEZİ
36°32.36’N-29°00.31’E

Akdeniz Bölgesinin en önemli Yat Turizm Limanı, bir çok tarihi ve ören yerlerinin bulunduğu Fethiye, Fethiye Körfezi’nin güneydoğusunda bulunan Fethiye(Şövalye) Adası’nın arkasında, korunaklı bir liman kentidir.Limana sırasıyla, sancakta, Battıkkaya, Topyalak Burnu, iskelede, Fethiye(Şövalye) Adası, sancakta, Paçariz Burnu ve yarı batık gemi enkazı arasından girilir. 10-13 metre derinlikteki liman içinin doğu taraftaki geniş bir alan, oldukça sığdır. Bu alanlar, 2 sığlık feneri ile işaretlenmiştir.Paçariz Burnu’nu takiple limanın bitiminde,  Aksaz Koyu’na varılır.Demirde kalmak isteyen teknelerin genelde bulunduğu mevkiidir. Dip çamur ve çok iyi demir tutar. Hatta demir aldıktan sonra, demiri tutan çamurları, temizleyerek uzun bir seyir yapabilirsiniz. Bir çok yatçı kış aylarında burada kalır. Tüm havalara kapalı, korunaklı bir koydur.Fethiye, bir giriş çıkış limanıdır, Gümrük vardır. Bölgede özel bir marina ve belediyenin marina işletmeleri bulunur.Fethiye kıyı şeridi önünde bulunan limana, gemiler ve Ege Adalarına sefer yapan Ferry Boatlar yanaşır.

Limanın yanındaki uzun rıhtım, belediye marinadır. Marina müdürlüğü hemen arkasındadır(0252-614 35 39). Bu alan yanaşmaya yetecek kadar derinliktedir.120 teknenin demir atarak yanaştığı rıhtımda, elektrik ve su bağlanır, yakıt istasyonu bulunur. Pis su deşarj ünitesinin bulunduğu marina yakınlarında gaz ve tüp de vardır. Ancak yaz sezonunda pek yer bulunmaz. Bu rıhtım adeta, ticari amaçla çalışan, gezi, dalış ve dolmuş teknelerinin yanaştığı bir mevkidir. Arkasında çok güzel bir rıhtım yolu, parklar, alış veriş ve kültür merkezi bulunur.

Fethiye Arkeoloji Müzesi ve eski Antik Tiyatro hemen rıhtımın arkasındadır.Rıhtımın arkasındaki tepelerde kaya mezarları ve Rodos şövalyeleri tarafından yapılmış kale görünmektedir.Fethiye, her türlü imkanın bulunduğu büyük ve şirin bir beldedir. Büyük alışveriş merkezleri, çarşıları, sebze, meyve ve balık hali, bankalar, ATM ler, hastane ve eczaneleri ile belde, her ihtiyaca karşılık verir.

Şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Türkiye’nin her yerine bağlantısı vardır. Uluslararası Dalaman Hava Alanı, Fethiye’ye 55 kilometre mesafededir. Deniz yolu ile Ege adalarına da seferler yapılır.

Yat turizminin önemli merkezi olmasından, her türlü malzeme mağazaları, bakım onarım atölyeleri de bulunur. Bu konuda seçenekleri bir hayli fazladır.

Dalış Turizminde çok önemli firmalar, Fethiye çevresindeki mükemmel noktalara dalış turları düzenlerler. Haftalık tur yapan dalış firmaları da Fethiye sularının en enteresan sularına götürür.

Fethiye’nin turizmin önemli  merkezi olmasının sebeplerinden biride de, tarihi alanları ve ören yerlerinin çok olmasıdır. Kalesi, Kaya Mezarları, Kayaköy, Telmasos bunlardan bazılarıdır.

Fethiye’de, sıcak ve kurak yazları, ılık ve yağışlı kışları ile Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yaz aylarında 30 derece civarında olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Deniz suyu sıcaklığı hiçbir mevsimde 16 derecenin altına düşmez.

fethiyefethiye-2fethiye-3

GEMİLER ADASI
36°33’20.00″ N – 29°4’4.00″ E
HARİTA NUMARASI313-236 B.Adm.

Gemiler Adası’nın kuzeyindeki muhteşem mevkii.

Doğu-Batı yönünde yarım mil uzayan adanın 250 metre karşısında ona paralel kara vardır. Derin olan bu kanal teknelerin adaya veya karaya kıçtan kara bağlana bilecekleri bir liman oluşturur.

Dip yapısı, kum-yosun-kaya karışımıdır. Demire mümkün olduğunca uzun kaloma verilmesi gerekir. Kara tarafında hafif dik inen yamaçlar sorun oluşturmazken, ada tarafında kıyıda, kayalar ve sığ alanlar bulunur.

Adanın batı tarafına yaz aylarında çok yoğun tur tekneleri giriş çıkış yaparlar. Bu alan kalabalık olur. Doğu taraf ya da karşı kara tarafı daha sakindir. Ada üzerinde Lykia ve Bizans döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Evler, kilise, deniz kenarında hamam…

Adanın görünümü, hem denizden, hem de ada üstünde çok güzeldir. Tarihi kalıntıların içinden ilerleyen patikadan engin denizlerin görünümü bir başkadır.

Adanın kuzey kıyılarında bu dönemlerin yaşam izleri, evleri, hamamları bambaşka bir atmosfer oluşturur. Çökmüş rıhtım ve döküntüleri teknelerin altına kadar ilerler.

Farklı bir atmosferi olan koyun, özellikle yaz aylarında, su sporları tekneleri, yiyecek içecek satan tekneler, günlük tur yapanların yoğunluğu sizi rahatsız edebilir. Bu sebeple, koy, 10.30-17.30 saatleri dışında huzur içinde kalınabilecek mevkiidir. Yüzyıllar önceki zor şartlarda, bu güzel yerde nasıl yoğun yaşanıldığının örnekleri ile doludur.

gemiler_adasigemiler2

KALKAN
36°15’33.85″ N – 29°24’52.85″ E
HARİTA NUMARASI3131

Fenerler :
Ana Mendirek ucu F.R
Tali Mendirek ucu R.G
İrtibat; 0242-844 31 35 / 0539-939 07 08

Büyük Kalkan Koyu’nun kuzeybatı köşesinde yer alır. Güney havalara korunaklı mendirekle korunur. Girişte mendirek uçlarında Kırmızı ve Yeşil fenerler barınağa bekçilik eder, denizciler yol gösterir.

İrili ufaklı 75 teknenin bağlandığı barınakta, limanın sabit tekneleri dışında 30 tekne bağlanabilir. Liman içi dar, derinlik 5-9 metre arasıdır. Küçük teknelerin
kullanabildiği liman sonundaki çekek alanı önlerindeki sığlaşma dışında derinlik açısından pek sıkıntı yaşanmaz. Sıkıntı yaşanacak tek husus; demir atma ve almadır. Dar alanda atılan ve alınan demirler genelde sorun yaratır. Limanda tonoz yoktur. Su elektrik bağlantısı yapılır. Kalkan belediyesinin işlettiği barınak içinde duş, tuvalet, çamaşırhane ve Sahil Güvenlik merkezi bulunmaktadır. Limana giriş yapacak tekneler VHF 16 dan Kalkan barınağını arayabilirler(İrtibat; 0242-844 31 35 /0539-939 07 08).

Barınakta pis su deşarj ünitesi mevcuttur. Beldenin arıtma tesisi vardır. Güneye kapalı barınağın zaman zaman yüksek dağlardan sağanaklar aldığı da olur. Barınağa akşam üzerleri akaryakıt tankeri mutlaka gelir. Bunun dışında telefonla aranıldığı taktirde de yakıt ikmaliniz gerçekleşir.
Liman içinde bulunan dalış tekneleri sizleri Kalkan Koyu içinde bulunan sığlıklarda yatan batıklara ve farklı dalış noktalarına götürebilir. Görüntünün çok net olduğu sularda dalış yapabilirsiniz.

Yüce dağların kucağında, Kalkan beldesinin içindeki barınakta ikmal imkanları çoktur. Gaz, buz bulunur. Kalkan da Hasta hane, sağlık ocağı, eczaneler, kargo şirketleri, tüm bankaların şubeleri ve ATM leri mevcuttur. Barınağın hemen üstünde birbirinden güzel dekore edilmiş restoranlar, barlar, mağazalar yer alır. Bu alanlardaki dar sokaklar ve manzara gezilmeye, görüntülenmeye değer. Dik yokuşlar Kalkan’ın yüksek tepelerine panoramik görüntü noktalarına sizi götürür ama sıcak gün ortasında değil.

Buralarda büyük alış veriş merkezleri de vardır ve satın aldığınız kumanyayı teknenize kadar getirirler. Perşembe, Kalkan’ın halk pazarı günüdür. Taze meyve sebze ve süt ürünleri buradan temin edile bilinir.

Kalkan’dan kara yolu ile Fethiye, 83, Kaş 26 km. uzaklıktadır. Lykia medeniyetlerinin üç kenti Ksantos, Letoon ve Patara Kalkan’a 30 km uzaklıktadır. 18 km lik eşsiz tarih plaja ve tarihi mekanlara gitmek için dolmuş veya taksiden yararlanıla bilinir.

Kalkan İngiliz uyruklu vatandaşların çok yoğun yaşadığı bir yerdir. İngilizlere ait restoranlar, barlar ve alışveriş merkezleri bile bulunur.

Kalkan
Kalkan-2
Kalkan3
kalkan4
KAŞ
36°11’44.04″ N – 29°38’35.07″ E
HARİTA NUMARASI313-321-3211-3131

Fener ;
Liman Mendirek Ucu Fl.R.5s.10m.2M

Kaş beldesinin önünde uzun ve yüksek mendirek içinde Kaş belediyesinin işlettiği barınak bulunur. 80 yatın bağlandığı barınağa 20 misafir teknesi kabul edilir. 5-8 metre derinlik olan barınağın bazı bağlama yerleri tonozludur(İrtibat: 0242-836 10 20 / 0533-729 51 31 / 0532-503 26 73).

Dalış, tur ve balıkçı tekneleri barınağı doldurur. Barınak sonlarında küçük teknelerin kullanabileceği bir çekek yeri mevcuttur.

Barınakta su, elektrik bağlanır, çamaşırhane mevcuttur. Teknelerin bağlandığı mendireğin beton zeminine, yamaç paraşütçüleri iniş yaparlar. Barınakta pis su deşarj hizmeti verilir. Gaz ve buz bulunur. Yakıt tankerleri barınakta mevcuttur.

Barınak içinde Sahil Güvenlik merkezi mevcuttur. Kaş dalış turizminin çok önemli bir noktasıdır. Suyun netliği görüş mesafesinin fazlalığı, farklı 30 a yakın dalış noktası dalış turizminin gelişmesini sağlamıştır. 15 e yakın dalış okulu kış yaz servis vermektedir.

Kaş’ın ayni zamanda yamaç paraşütüne çok elverişli bir yapısı vardır. Yüksek dağlar, mükemmel görüntü ve güvenli kalkış ve iniş pisti Kaş’ı Yamaç Parşütü ile de tanınır bir belde yapmıştır.

Kano sporu son yıllarda Kaş’ta çok yoğun gerçekleşmektedir.

Kaş’ta deniz malzemeleri satan 2 mağaza bulunur. Kaş Marina’nın belde içinde olmasından dolayı yatçılar için teknik serviste bulunmaktadır. Beldede bir de ahşap tekne imalatı ve bakımı yapan atölye bulunur.

Lykia döneminde Antipellos antik kentinin kaya mezarları bir anfitiyatrosu ve lahitler belde içinde bulunmaktadır.

Kaş’ta büyük alış veriş merkezi zincirlerine bağlı mağazalar, sebze meyve hali de vardır.

Hastane, sağlık ocağı, eczaneler, banka şubeleri ve ATM leri, kargo şirketleri ile yatçıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak boyuttadır. Kaş, Kemer’e 29, Dalaman Uluslararası hava limanı 150, Antalya 185 kilometre karayolu mesafesindedir.

Barınağın üstlerinde yer alan Kaş, ta birbirinden güzel, oteller, restoranlar, barlar ve alış veriş mağazaları bulunmaktadır.

Kaş, Meis adasına 3 nm mesafede ve düzenli deniz seferleri yapan tekneler barınaktan bu bağlantıyı sağlar.

Kaskas2
kas3

KEKOVA-KALEKÖY “2 GÜN”
36°11’18.69″ N – 29°51’42.23″ E
HARİTA NUMARASI241

Kaleköy, Kekova’nın en önemli yeridir. 60 metre yüksekteki kalenin eteklerinde denize kadar uzanan yerleşim yeridir.

Kaleköy’e yaklaşırken, doğusunda bulunan küçük adalar ve etrafında bulunan sığlıklara dikkat etmek gerekir.

Yine doğu tarafında su altı kayaları bulunmaktadır. Dikkatli geçilmesinde fayda vardır.

Köy önlerinde demir yeri 10-15 metrelerdedir. Burada demirde kalınır. Ayrıca sayıları her yıl değişen, azalan, çoğalan restoran iskeleleri mevcuttur. Toplamda 20 tekne bağlanabilir. Burada derinlik; 3-4 metreye düşer.

Restoranlar teknenize elektrik ve su sağlar. Köy içinde bir de küçük bir market bulunur.

Koy meltemin canlı estiği zamanlarda, rahatsız edicidir. Deniz kalkar. Bu havalarda iskelelerin de pek güvenli olduğu söylenemez çünkü sağlamlıkları şüphe götürür.
Bölge 1. Derece SİT alanı olduğundan yeni yapılaşma kesinlikle yoktur. Çok doğaldır. M.Ö 4.yüzyılda Lykia Konfederasyonu’na bağlı Simene Antik Kenti burasıdır. Dik merdivenlerle çıkılan kale T.C Kültür Bakanlığının kontrolü altındadır. Muhteşem görüntüye sahip kalede 300 kişilik bir tiyatro da vardır. Kale tepesine çıkıldığında, hemen hemen tüm Kekova gözler önündedir. Tarihi yapıları ve birçok kaya mezarını görebilirsiniz.

Koy, Kaş, Üçağız ve Demre’den gelen gezi motorlarının uğrak yeri olduğundan çok yoğundur. Biri demir atar, biri alır. Sürekli bir sirkülasyon vardır. Kaleköy gezilecek ise, sabah saat 10.00 a kadar yada akşam üzeri 17.30 dan sonraki saatler tercih edilmelidir.

kalekoykekova

KALKAN
36°15’33.85″ N – 29°24’52.85″ E
HARİTA NUMARASI3131

SOĞUKSU LİMANI
36°33’47”N – 29°04’58”E
Bektaş Koyu sonunda, batıya kıvrılarak uzayan Soğuksu Limanıdır. Koy içi derindir.

Koyun güney yakasında ancak bir iki teknenin barınabileceği küçük bir koy vardır. Bu koyun batısında kayaların içinde tatlı su kaynağı bulunur. Çam ağaçlarıyla çevrili koy adını, bu sudan almıştır.

Koy sonunda küçük ama çok güzel bir plaj bulunur. Tekneler 6-8 metre arası demir atıp, plajdan veya kıyılardan koltuk alırlar. Çok küçük, şirin ama yoğun bir koydur.

Koyun zamanında, tarihi Kaya Köy ‘ünün iskelesi olduğu söylenir. Kıyıdan bir patika yol Köye gider. Hemen plajın üstünde denize hakim noktada bir gümbet bulunur.

Koy gündüz saatlerinde tur teknelerinin durak noktalarından biridir ve yoğun olur. Bu mükemmel koyda sakin kalmak istenirse, 10.30-17.00 saatlerinin dışında kalmak doğru olur.

Koy, güney havalarda, korunaklı değildir.

soguksu

KAPI CREEK – KAPI (Kale) KOYU
36°27.013’N-28°13.069’E
Hamam Koyu’ndan, kuzey batıya doğru Kapı Koyu’na geçerken, birbirinden güzel demir yerleri bulunur. Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.

Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.

Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.

Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

Eskilerde Kapıdağ Yarımadası üzerinde bir şehir bulunurmuş. Bu şehri korumak için inşa edilen kalın bir duvar koyun içinden tepelere uzanır. Bu tepelerden yine açık denizleri görmek mümkündür.

Kapı koyu, hem güvenli barınma, hem temiz denizi, hem bunaltmayan havası ve yemyeşil ormanları ile bir doğa harikasıdır. Genelde yatçılar bu koyda, günlerce kalırlar.

Kapi-creek

TAŞKAYA KOYU
36°41’44.17″ N – 28°52’2.58″ E
HARİTA NUMARASI312

Taşkaya Adası’nın kuzeybatısındaki geniş ve mükemmel koydur.

Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bu koyda güven içinde barınılacak çok yer vardır. Yamaçlarda bulunan kaya mezarları, her yerden görünür. Koyda derinlik, kıyılara kadar devam eder, kıyıda birden azalır.

Koyun tüm kıyılarına 10-15 metre arası demir atıp, karadan koltuk alınır. Tercih edilen mevkileri; girişin iskele tarafındaki girinti ve kuzeybatı köşesidir.

Kuzeybatı köşesinin arkasında zeytin ağaçlarının arasında küçük bir plaj bulunur. Bu plaj alanından dik bir yokuş çıkılarak, Lykia mezarlarına ulaşılır. Bu mevkiden koy, üst açılardan güzel görüntüler sunar.

Taşkaya Koyu’nun sonunda zeytin ağaçları ve zakkumların arasında bir restoran vardır. Restoranın tonozla bağlanan 25 tekne kapasiteli ahşap iskelesi bulunur. Plajla iç içe bulunan restoranın yanında çardak altında bir berber bulunur. Berber masajda yapar. Restoranın elektriği, güneş enerji panelleri ile sağlanır. Burada, mide için faydalı olduğu söylenen bir su kaynağı vardır. Yöre halkının da rağbet gösterdiği bu kaynağın suyu, beton bir havuzda toplanır. Plaj alanından, dağların zirvelerine çıkan bir patika vardır. Bu yol Kilisebelen Köyü’ne çıkar.

Taşkaya Koyu girişinin sancak tarafında, ahşap bir iskele bulunur. Bu iskelenin olduğu yerde bir çeşme vardır. Bu çeşmenin suyu, hortumla iskeleye kadar uzatılmıştır. Arzu edenler, tekne tanklarını buradan doldurabilirler. Ancak bu iskele tekne sirkülasyonu yönünden çok yoğundur. Fethiye ve Göcek’ten kalkan hemen hemen her tekne mutlak buraya yanaşır. İskelenin arkasında, Göcek Koylarında yıllar önce ilk mavi yolculuğu başlatan ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun, taş üstüne yaptığı balık resmi, Azra Erhat’ın yine bir taşın üstüne yaptığı uçurtma mozaiği vardır. Gerek kaya mezarlarını, gerek bu sanat eserlerini göstermek için tüm tekneler bu iskeleyi durak yaparlar. İskelenin tam arkasında bir su sporları merkezi bulunur.

tasyakatasyaka2

TERSANE KOYU
36°40’31.79″ N – 28°54’54.69″ E
HARİTA NUMARASI312

Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası’nın kuzeybatısındaki korunaklı koydur.

Koyun girişi uzaktan belli olmaz. O derece dar olan ağızdan bir kanalla koya ulaşılır. Bu kanalda derinlik 20, koy içinde 5-10 metre arasındadır.

Dip yapısı kum-yosun olan koyun önemli bir kısmı sığdır. Bu sebeple barınma yönünden dar bir alandır. Özellikle gece kalacak teknelerin zaman zaman koy ağzından gelen sert rüzgarlara ve sağanaklara tedbir alarak demirlemeleri gerekir.

Koyun kuzey kıyısı ve koy ağzının güneybatı kıyı köşesi, kıçtan kara olmak için uygun mevkiilerdir. Bu alanda demiri mümkün olduğunca uzak atıp, tekneler arasında yeterli güvenlik mesafesi bırakmak gerekiyor.

Ayni zamanda koy ortasında alargada da kalınır. Ancak bu alan teknelerin gezinmesi için çok dar ve eğer geç fark edilirse herhangi bir tarama durumunda, güç durumlar yaratabilir.

Koyun, güneybatısındaki girinti ve doğusu sığdır. Koyun ortasında başlayan sığlaşma doğusundaki çökmüş eski tarihi tersane harabelerinde son bulur.
Adanın adını bu tersaneden aldığı söylenir. Kıyıda tarihi harabeler vardır.

Adanın bazı yerleri zeytinliktir. Yöre halkı keçilerini buraya bıraktığı için keçi çoktur ve sesleri bir hayli gürdür.

Kıyıda, palmiye ağaçlarının arasında şirin bir restoran ve tesisleri bulunur. Restoranın önünde 15 teknenin tonozla bağlanacağı bir iskelesi de vardır.

Tersane Koyu’na, 10.30-16.00 saatleri arasında yoğun bir şekilde, günlük tekneler girip çıkarlar, demir atıp, alırlar. Yaz aylarında bu saatlerin dışındaki zaman diliminde koy çok güzeldir. Korunması, özel görünümü açısından Göcek Koyları içinde yaşanması gereken bir yerdir.

TersaneTersane 2

TURUNÇ PINARI KOYU
36°36’52.00″ N – 29°3’15.00″ E
HARİTA NUMARASI 313-3122-1886 B.Adm.

Fethiye Körfezi doğu yakasındaki Şahin Burnu’nun, güneydoğusuna gizlenmiş, çam ağaçları ile kaplı bir koydur.

Suyu derin olan koyun sonunda, çok güzel bir plaj kısmı bulunur. Bu alanda bahçelerin, ağaçların arasında güzel bir tesis vardır.
Batıdan esen meltem, koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluganı, rüzgarı engeller.

Koya yaklaşırken hiçbir tehlike yoktur. Büyük tekneler, Şahin Burnu’ndan plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25 metrelere demir atıp. Dik yamaçlardan koltuk alırlar. Bu yakanın plaj önlerinde, su içinde kayalar vardır. Küçük bir alana yayılan kayalar, gündüz rahatlıkla görülür.

Koyun karşı yakasına da kıçtan kara olunur. Ancak, dışarıdan gelebilecek esinti ve soluganları düşünerek, plaja yakın demirlemek gerekir. Bu kısımda kalacak teknelerin uzun kaloma ve kıyıdan mesafeli durmalarında fayda vardır.

Deniz çok temizdir. Yeşilliklerin arasındaki tesisin, plaj önlerinde, tonozla bağlanılan 15 tekne kapasiteli, yüzer iskelesi vardır. Su verilir, buz bulunur.
Adeta geniş bir piknik alanını andıran restoran önünde, su sporları merkezi de vardır.

Yemyeşil bahçelerin içindeki çardaklarda Bali Masajı yapılır. Ceviz ağaçlarının arasında koya adını veren bir pınar vardır.
Koydan, kara yolu bağlantısı yoktur.

turunc_pinari2
turunc_pinari