Fethiye – Marmaris 1 Hafta


fethiye_marmaris_1

FETHİYE KÖRFEZİ
36°32.36’N-29°00.31’E

Akdeniz Bölgesinin en önemli Yat Turizm Limanı, bir çok tarihi ve ören yerlerinin bulunduğu Fethiye, Fethiye Körfezi’nin güneydoğusunda bulunan Fethiye(Şövalye) Adası’nın arkasında, korunaklı bir liman kentidir.Limana sırasıyla, sancakta, Battıkkaya, Topyalak Burnu, iskelede, Fethiye(Şövalye) Adası, sancakta, Paçariz Burnu ve yarı batık gemi enkazı arasından girilir. 10-13 metre derinlikteki liman içinin doğu taraftaki geniş bir alan, oldukça sığdır. Bu alanlar, 2 sığlık feneri ile işaretlenmiştir.Paçariz Burnu’nu takiple limanın bitiminde,  Aksaz Koyu’na varılır.Demirde kalmak isteyen teknelerin genelde bulunduğu mevkiidir. Dip çamur ve çok iyi demir tutar. Hatta demir aldıktan sonra, demiri tutan çamurları, temizleyerek uzun bir seyir yapabilirsiniz. Bir çok yatçı kış aylarında burada kalır. Tüm havalara kapalı, korunaklı bir koydur.Fethiye, bir giriş çıkış limanıdır, Gümrük vardır. Bölgede özel bir marina ve belediyenin marina işletmeleri bulunur.Fethiye kıyı şeridi önünde bulunan limana, gemiler ve Ege Adalarına sefer yapan Ferry Boatlar yanaşır.Limanın yanındaki uzun rıhtım, belediye marinadır. Marina müdürlüğü hemen arkasındadır(0252-614 35 39). Bu alan yanaşmaya yetecek kadar derinliktedir.120 teknenin demir atarak yanaştığı rıhtımda, elektrik ve su bağlanır, yakıt istasyonu bulunur. Pis su deşarj ünitesinin bulunduğu marina yakınlarında gaz ve tüp de vardır. Ancak yaz sezonunda pek yer bulunmaz. Bu rıhtım adeta, ticari amaçla çalışan, gezi, dalış ve dolmuş teknelerinin yanaştığı bir mevkidir. Arkasında çok güzel bir rıhtım yolu, parklar, alış veriş ve kültür merkezi bulunur.

Fethiye Arkeoloji Müzesi ve eski Antik Tiyatro hemen rıhtımın arkasındadır.Rıhtımın arkasındaki tepelerde kaya mezarları ve Rodos şövalyeleri tarafından yapılmış kale görünmektedir.Fethiye, her türlü imkanın bulunduğu büyük ve şirin bir beldedir. Büyük alışveriş merkezleri, çarşıları, sebze, meyve ve balık hali, bankalar, ATM ler, hastane ve eczaneleri ile belde, her ihtiyaca karşılık verir.

Şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Türkiye’nin her yerine bağlantısı vardır. Uluslararası Dalaman Hava Alanı, Fethiye’ye 55 kilometre mesafededir. Deniz yolu ile Ege adalarına da seferler yapılır.

Yat turizminin önemli merkezi olmasından, her türlü malzeme mağazaları, bakım onarım atölyeleri de bulunur. Bu konuda seçenekleri bir hayli fazladır.

Dalış Turizminde çok önemli firmalar, Fethiye çevresindeki mükemmel noktalara dalış turları düzenlerler. Haftalık tur yapan dalış firmaları da Fethiye sularının en enteresan sularına götürür.

Fethiye’nin turizmin önemli  merkezi olmasının sebeplerinden biride de, tarihi alanları ve ören yerlerinin çok olmasıdır. Kalesi, Kaya Mezarları, Kayaköy, Telmasos bunlardan bazılarıdır.

Fethiye’de, sıcak ve kurak yazları, ılık ve yağışlı kışları ile Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yaz aylarında 30 derece civarında olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Deniz suyu sıcaklığı hiçbir mevsimde 16 derecenin altına düşmez.

fethiyefethiye-2fethiye-3

KAPI CREEK – KAPI (Kale) KOYU
36°27.013’N-28°13.069’E
Hamam Koyu’ndan, kuzey batıya doğru Kapı Koyu’na geçerken, birbirinden güzel demir yerleri bulunur. Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.

Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.

Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

Eskilerde Kapıdağ Yarımadası üzerinde bir şehir bulunurmuş. Bu şehri korumak için inşa edilen kalın bir duvar koyun içinden tepelere uzanır. Bu tepelerden yine açık denizleri görmek mümkündür.

Kapı koyu, hem güvenli barınma, hem temiz denizi, hem bunaltmayan havası ve yemyeşil ormanları ile bir doğa harikasıdır. Genelde yatçılar bu koyda, günlerce kalırlar.

Kapi-creek

EKİNCİK LİMANI
36°49’5.82″ N – 28°33’25.90″ E
HARİTA NUMARASI312FENER :
Kurşuncuk(Batı) Burnu :

Fl 5s 40m 5M
36°49’38”K-28°32’64”D

Köyceğiz Limanı’nın kuzeyinde yer alır. Çam ağaçları ile kaplı yüksek dağların arasında, ortasında 900 metre uzunluğunda mükemmel plajı, arkasında düz bir arazinin bulunduğu Ekincik Limanı’nın korunaklı demirlenecek, barınabilecek yerler mevcuttur.

Bu liman ayni zamanda Dalyan’a tur yapan piyade teknelerinin merkezidir. Teknenizi güvenli bıraktığınızdan eminseniz, 3,5 saat süren bu tura, dünyanın cennet köşelerinden biri olan Dalyan’a gidebilirsiniz. Teknelerle VHF 06-16 kanalından irtibata geçmek mümkün.

Ekincik Limanı içleri genelde her noktası ile demirlemeye, alargada kalmaya mümkündür. Birçok tekne, plaj önlerine demirler ve burada kalır. Güvenli demirleme yerlerinden biri kıyıdaki iskele önünün kuzeyine düşen mevkidir. Ekincik Limanı’nın kuzey batısında, rüzgarlara, dışarıdan gelebilecek soluğanlara korunaklı bu mevkii de erişte kum karışımı zemine 5-10 metrelere demir atıp, alargada kalınabilir.

Ekincik Limanı’nın, güneybatısında Deniz Taşıyıcılar Kooperatifine ait uzun bir iskele vardır. Kooperatiflere ait, 70 teknenin yanaştığı iskelenin baş tarafında yatlar için 15 teknelik bir yanaşma yeri bulunmaktadır. Elektrik ve suyunda bağlandığı bu iskelede tonoz bulunmadığından demir atmak gerekir.
Yakıt ihtiyacı için 35 kilometre uzaklıktaki Köyceğiz’den tanker gelir. Gaz tüpü bulunur.

Sağlık evi ve marketleri de bulunan Ekincik’te otel pansiyon ve restoranlar bulunmaktadır. Özellikle plaj bölgesinde seçenekler çoktur.

Ekincik Limanı’nın bir başka korunaklı noktası, güneydoğusundaki Maden İskelesi Koyudur. Koyun güney yakası önlerine kum-yosun karışımı zemine demir atıp, karadan koltuk alınır, Bu mevkii, gerek rüzgar, gerek soluğan yönünden en korunaklı noktadır.

Maden İskelesi Koyu’nda çok eskiden, gemilere krom madeni yüklenirmiş. Doğu sahilde bu yükleme işinin gerçekleştiği yerde, yatçılar için çizgi üstü bir tesis servis vermekte. Bir mini marina görünümündeki tesise tonoz alarak 67 yat yanaşabilir. Elektrik su bağlanır. Buz bulunur. Otel kısmı mevcuttur.

Değişik bir dekorasyon anlayışı ile doğaya zarar vermeden, doğanın içine yerleştirilmiş bu tesiste, eski maden iskelesinin izleri mevcuttur. Yükleme rampaları, mapalar, çeşme…

Küçük bir yel değirmeninin yanından yukarıdaki tesislere çıkılır. Türk hamamı, duşları ile yatçılara servis veren tesisin dünya çapında tanınmış bir restoranı bulunmaktadır. Dünyanın tanınmış simaları; politikacıları, sanatçıları, yazarları, gazetecilerinin uğradığı bu tesiste, onların anı resimlerini de görebilirsiniz. Restorana güneş batışını kaçırmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Ekincik Limanı, doğası, korunaklı yapısı ve zengin seçenekleri ile mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir.

ekincik1ekincik2

ekincik3

BOZBURUN LİMANI
36°41’27.27″ N – 28°2’33.27″ E
HARİTA NUMARASI311Yeşil Ada’nın tam kuzeyinde, balıkçıların, gulet yapımcılarının ve gulet işletmecilerinin yoğun yaşadığı beldedir. Bozburun’da belediyenin işlettiği 50 yat kapasiteli bir barınak vardır (İrtibat Belediye : 0252-456 26 73)

Tonoz yoktur, demir atmanız gerekir ama çok dikkatli. Çünkü küçük ve dar bir barınaktır.

Girişte, liman görevlisi karşılar. Yanaşacağınız yeri gösterip, yardım eder. Elektrik su bağlantısı yapılır. Yakıt tankerle getirilir, blok buz, tüp bulunur.
Marketlerinde her türlü malzeme bulmak mümkündür. Taze balık ve et bulunur. Çok güzel taş işi yapan dükkanları vardır. Salı günleri semt pazarı kurulur. Çamaşırhane yoktur ancak bazı restoranlar, çamaşırlarınızı yıkar.

Beldede, gümrük, sağlık ocağı, eczane, jandarma karakolu ve bir banka ATM si vardır.
Bozburun, Marmaris’e kara yolu ile 55, Dalaman Hava Alanına 150 kilometre mesafededir. Beldede taksi yoktur ancak bir “rant a car” firması bulunur. Marmaris’e düzenli dolmuş seferleri yapılmaktadır.

Balık restoranları ile ünlü Bozburun’da, barınak çevresinde ve doğu rıhtımında çok güzel ve birbirinden farklı restoranlar bulunur.
Doğu rıhtımı Bozburun’un en güzel yeridir. Rıhtım önleri derindir, çok büyük tekneler bile yaz aylarında demir atarak buraya kıçtan kara olurlar. Küçük, şirin iskeleler, rengarenk barlar bu mevkidedir. Teknenizi buraya da kıçtan kara bağlayabilirsiniz. Bu kesimin sabahı da güzel ama akşam üzerine diyecek yoktur. Renk cümbüşü. Hele fotoğraf çekme merakınız varsa, gözünüzü vizörden, parmağınızı deklanşörden alamazsınız.

Bozburun, kendine tutku ile bağlanan dışarlıklıların da beldesidir. Yurt içinden ve dışından gelen bir çok kişi Bozburun’a yerleşip, yaşamlarının büyük bir kısmını burada sürdürürler ve mutludurlar.

Kendine has yapısı olan gulet teknelerinin yoğun bir şekilde imal edildiği yerdir. Bu sektör, yerli ve yabancı yatırımcılara ait yeni tersanelerle gün geçtikçe büyümektedir.

İklim; yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü: yer yer çam ormanları görülse de genelde makilik alanlar göze çarpmaktadır.
Değişik, farklı, görülmesi, yaşanması gereken bir yer.

Bozburun giriş ve çıkı limanıdır.

BozburunBozburun2

Bozburun3

SERÇE LİMANI
36°34’42.30″ N – 28°2’50.85″ E
HARİTA NUMARASI311Çatal Adaların 1.2 mil kuzey doğusunda, yüksek kayaların arasına gizlenmiş bir koydur. Sadece 135 metrelik bir ağızı olan koy, anca 2 mil mesafeden görülmeye başlar.

Genelde solugan alan girişinde çok dikkat etmek gerekir. Batı burnu önünde 10 metrelere uzanmış bir kaya ve döküntüleri bulunur. Tehlikeli bu girişte 11. Yüzyıla ait bir Bizans Gemisi Batığı bulunmuştur. Yapılan kazılar sonucunda, arkeolojik değerler, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde “Cam Batığı” olarak sergilenmektedir.

40 metrelik derinlikle koy içine girildiğinde, derinlikler 30 a düşer. Dik, yüksek ve kayalık tepelerin arasında, adeta kanyonu andıran bir koydur Serçe Limanı.

Koy, biri kuzeye, diğeri güneye uzanan iki kısımdan oluşur. Kuzeyine; Serçe Limanı, güneyine Akça Limanı denir. Yöre denizcileri, kuzey koyda barınırlar. Bu kısım, ortalarda 10 metreye düşer ve sığlaşarak dar, düz bir alanla karaya bağlanır. Balıkçı tekneleri batı kıyıya yanaşırlar. Dip demir tutar. Demir atarak her iki yamaçtan da koltuk alınabilir. Koy sonundaki sığ alandaki tahta iskele sonunda bir restoran bulunur. Onun şamandıraları da bu mevkiinin uygun yerlerine dağılmıştır. Restoranın, sadece likit ihtiyaçlara karşılık verecek bir büfesi de vardır.

Buradan dar bir yol, 9 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyüne çıkar. Köye eşek turları düzenlenir. Köyde tarihi alanların yanında 41 sarnıcın da olduğu söylenir. Rivayete göre, bu sarnıçların 40’ı bulunmuş, altınla dolu olduğu söylenen 41. si hala aranmaktadır. Bu yolun 2.5 kilometrelik kısmına gelindiğinde Yeşilova Körfezi’ni de güneyden görmek mümkündür. Bu yo acil durumlarda, karayolu bağlantısını sağlar.

Koyu çeviren yüksek kayaların arasında, nadirde olsa bodur meşeler ve yabani zeytinler görülür.

Koyun kuzey doğusundan, batıya uzanan kıyısı, baş taraftan sonra iyice yükselen tepelerle devam eder. Koy ağzının tam karşısında bir teknelik kayaların arasında küçük bir girinti vardır. Müthiş görünümdeki mevkide yer bulmak için çok şanslı olmak gerekir.

Derin koy, güney tarafında önce 20 metrelere düşer, alçalarak çakıl bir plaja bağlanır. Burada biraz yamaç kısımda, yine bir restoran bulunur. Bu restorana ait tonozlarda koy içindedir.

Kum zemine 5-8 metrelere demir atıp, güney kıyıdan koltuk alınır. Burada denizin dip görünümü çok güzeldir. Su çok temiz ancak soğuktur.
Serçe Limanı genelde tüm rüzgarlara korunaklı olsa da, zaman zaman dağ yarlarından sert bindiren sağanaklar tehlikeli olabilir.

Serçe Limanı, mutlaka görülmesi, yaşanması, içinde yüzülmesi gereken çok güzel bir koydur.

serce_limani
serce_limani2
serce_limani3
HAMAM KOYU
36°38’45”N – 28°51’75”E
Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar.Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar. Binlerce yolcu, sulara atlar, hamamın içine girer. Bu sebeple koyda sakin bir şekilde barınılacaksa, 10.30-16.30 saatlerinin dışındaki zaman dilimi seçilmelidir. Koy gerçekten çok güzeldir, denizi temizdir.

Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır. Koyun ortasından, zeytin ve çam ağaçlarının arasından bir yol 200 metre sonra bir tepeye çıkar. Buradan açık denizleri ve muhteşem Gökgemile Limanını ayaklarınızın altında görürsünüz. Akşam üzeri, gün batımına doğru görüntü tarif edilmez, tavsiye edilir.

hamam