Fethiye – Marmaris 2 Hafta


fethiye_marmaris_2

FETHİYE KÖRFEZİ
36°32.36’N-29°00.31’E

Akdeniz Bölgesinin en önemli Yat Turizm Limanı, bir çok tarihi ve ören yerlerinin bulunduğu Fethiye, Fethiye Körfezi’nin güneydoğusunda bulunan Fethiye(Şövalye) Adası’nın arkasında, korunaklı bir liman kentidir.Limana sırasıyla, sancakta, Battıkkaya, Topyalak Burnu, iskelede, Fethiye(Şövalye) Adası, sancakta, Paçariz Burnu ve yarı batık gemi enkazı arasından girilir. 10-13 metre derinlikteki liman içinin doğu taraftaki geniş bir alan, oldukça sığdır. Bu alanlar, 2 sığlık feneri ile işaretlenmiştir.Paçariz Burnu’nu takiple limanın bitiminde,  Aksaz Koyu’na varılır.Demirde kalmak isteyen teknelerin genelde bulunduğu mevkiidir. Dip çamur ve çok iyi demir tutar. Hatta demir aldıktan sonra, demiri tutan çamurları, temizleyerek uzun bir seyir yapabilirsiniz. Bir çok yatçı kış aylarında burada kalır. Tüm havalara kapalı, korunaklı bir koydur.Fethiye, bir giriş çıkış limanıdır, Gümrük vardır. Bölgede özel bir marina ve belediyenin marina işletmeleri bulunur.Fethiye kıyı şeridi önünde bulunan limana, gemiler ve Ege Adalarına sefer yapan Ferry Boatlar yanaşır.Limanın yanındaki uzun rıhtım, belediye marinadır. Marina müdürlüğü hemen arkasındadır(0252-614 35 39). Bu alan yanaşmaya yetecek kadar derinliktedir.120 teknenin demir atarak yanaştığı rıhtımda, elektrik ve su bağlanır, yakıt istasyonu bulunur. Pis su deşarj ünitesinin bulunduğu marina yakınlarında gaz ve tüp de vardır. Ancak yaz sezonunda pek yer bulunmaz. Bu rıhtım adeta, ticari amaçla çalışan, gezi, dalış ve dolmuş teknelerinin yanaştığı bir mevkidir. Arkasında çok güzel bir rıhtım yolu, parklar, alış veriş ve kültür merkezi bulunur.Fethiye Arkeoloji Müzesi ve eski Antik Tiyatro hemen rıhtımın arkasındadır.Rıhtımın arkasındaki tepelerde kaya mezarları ve Rodos şövalyeleri tarafından yapılmış kale görünmektedir.Fethiye, her türlü imkanın bulunduğu büyük ve şirin bir beldedir. Büyük alışveriş merkezleri, çarşıları, sebze, meyve ve balık hali, bankalar, ATM ler, hastane ve eczaneleri ile belde, her ihtiyaca karşılık verir.

Şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Türkiye’nin her yerine bağlantısı vardır. Uluslararası Dalaman Hava Alanı, Fethiye’ye 55 kilometre mesafededir. Deniz yolu ile Ege adalarına da seferler yapılır.

Yat turizminin önemli merkezi olmasından, her türlü malzeme mağazaları, bakım onarım atölyeleri de bulunur. Bu konuda seçenekleri bir hayli fazladır.

Dalış Turizminde çok önemli firmalar, Fethiye çevresindeki mükemmel noktalara dalış turları düzenlerler. Haftalık tur yapan dalış firmaları da Fethiye sularının en enteresan sularına götürür.

Fethiye’nin turizmin önemli  merkezi olmasının sebeplerinden biride de, tarihi alanları ve ören yerlerinin çok olmasıdır. Kalesi, Kaya Mezarları, Kayaköy, Telmasos bunlardan bazılarıdır.

Fethiye’de, sıcak ve kurak yazları, ılık ve yağışlı kışları ile Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yaz aylarında 30 derece civarında olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Deniz suyu sıcaklığı hiçbir mevsimde 16 derecenin altına düşmez.

fethiyefethiye-2fethiye-3

KAPI CREEK – KAPI (Kale) KOYU
36°27.013’N-28°13.069’E
Hamam Koyu’ndan, kuzey batıya doğru Kapı Koyu’na geçerken, birbirinden güzel demir yerleri bulunur. Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.
Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

Eskilerde Kapıdağ Yarımadası üzerinde bir şehir bulunurmuş. Bu şehri korumak için inşa edilen kalın bir duvar koyun içinden tepelere uzanır. Bu tepelerden yine açık denizleri görmek mümkündür.

Kapı koyu, hem güvenli barınma, hem temiz denizi, hem bunaltmayan havası ve yemyeşil ormanları ile bir doğa harikasıdır. Genelde yatçılar bu koyda, günlerce kalırlar.

Kapi-creek

EKİNCİK LİMANI
36°49’5.82″ N – 28°33’25.90″ E
HARİTA NUMARASI312FENER :
Kurşuncuk(Batı) Burnu :Fl 5s 40m 5M
36°49’38”K-28°32’64”D

Köyceğiz Limanı’nın kuzeyinde yer alır. Çam ağaçları ile kaplı yüksek dağların arasında, ortasında 900 metre uzunluğunda mükemmel plajı, arkasında düz bir arazinin bulunduğu Ekincik Limanı’nın korunaklı demirlenecek, barınabilecek yerler mevcuttur.

Bu liman ayni zamanda Dalyan’a tur yapan piyade teknelerinin merkezidir. Teknenizi güvenli bıraktığınızdan eminseniz, 3,5 saat süren bu tura, dünyanın cennet köşelerinden biri olan Dalyan’a gidebilirsiniz. Teknelerle VHF 06-16 kanalından irtibata geçmek mümkün.

Ekincik Limanı içleri genelde her noktası ile demirlemeye, alargada kalmaya mümkündür. Birçok tekne, plaj önlerine demirler ve burada kalır. Güvenli demirleme yerlerinden biri kıyıdaki iskele önünün kuzeyine düşen mevkidir. Ekincik Limanı’nın kuzey batısında, rüzgarlara, dışarıdan gelebilecek soluğanlara korunaklı bu mevkii de erişte kum karışımı zemine 5-10 metrelere demir atıp, alargada kalınabilir.

Ekincik Limanı’nın, güneybatısında Deniz Taşıyıcılar Kooperatifine ait uzun bir iskele vardır. Kooperatiflere ait, 70 teknenin yanaştığı iskelenin baş tarafında yatlar için 15 teknelik bir yanaşma yeri bulunmaktadır. Elektrik ve suyunda bağlandığı bu iskelede tonoz bulunmadığından demir atmak gerekir.
Yakıt ihtiyacı için 35 kilometre uzaklıktaki Köyceğiz’den tanker gelir. Gaz tüpü bulunur.

Sağlık evi ve marketleri de bulunan Ekincik’te otel pansiyon ve restoranlar bulunmaktadır. Özellikle plaj bölgesinde seçenekler çoktur.
Ekincik Limanı’nın bir başka korunaklı noktası, güneydoğusundaki Maden İskelesi Koyudur. Koyun güney yakası önlerine kum-yosun karışımı zemine demir atıp, karadan koltuk alınır, Bu mevkii, gerek rüzgar, gerek soluğan yönünden en korunaklı noktadır.

Maden İskelesi Koyu’nda çok eskiden, gemilere krom madeni yüklenirmiş. Doğu sahilde bu yükleme işinin gerçekleştiği yerde, yatçılar için çizgi üstü bir tesis servis vermekte. Bir mini marina görünümündeki tesise tonoz alarak 67 yat yanaşabilir. Elektrik su bağlanır. Buz bulunur. Otel kısmı mevcuttur.
Değişik bir dekorasyon anlayışı ile doğaya zarar vermeden, doğanın içine yerleştirilmiş bu tesiste, eski maden iskelesinin izleri mevcuttur. Yükleme rampaları, mapalar, çeşme…

Küçük bir yel değirmeninin yanından yukarıdaki tesislere çıkılır. Türk hamamı, duşları ile yatçılara servis veren tesisin dünya çapında tanınmış bir restoranı bulunmaktadır. Dünyanın tanınmış simaları; politikacıları, sanatçıları, yazarları, gazetecilerinin uğradığı bu tesiste, onların anı resimlerini de görebilirsiniz. Restorana güneş batışını kaçırmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Ekincik Limanı, doğası, korunaklı yapısı ve zengin seçenekleri ile mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir.

ekincik1ekincik2

ekincik3

BOZBURUN LİMANI
36°41’27.27″ N – 28°2’33.27″ E
HARİTA NUMARASI311Yeşil Ada’nın tam kuzeyinde, balıkçıların, gulet yapımcılarının ve gulet işletmecilerinin yoğun yaşadığı beldedir. Bozburun’da belediyenin işlettiği 50 yat kapasiteli bir barınak vardır (İrtibat Belediye : 0252-456 26 73)Tonoz yoktur, demir atmanız gerekir ama çok dikkatli. Çünkü küçük ve dar bir barınaktır.

Girişte, liman görevlisi karşılar. Yanaşacağınız yeri gösterip, yardım eder. Elektrik su bağlantısı yapılır. Yakıt tankerle getirilir, blok buz, tüp bulunur.
Marketlerinde her türlü malzeme bulmak mümkündür. Taze balık ve et bulunur. Çok güzel taş işi yapan dükkanları vardır. Salı günleri semt pazarı kurulur. Çamaşırhane yoktur ancak bazı restoranlar, çamaşırlarınızı yıkar.

Beldede, gümrük, sağlık ocağı, eczane, jandarma karakolu ve bir banka ATM si vardır.
Bozburun, Marmaris’e kara yolu ile 55, Dalaman Hava Alanına 150 kilometre mesafededir. Beldede taksi yoktur ancak bir “rant a car” firması bulunur. Marmaris’e düzenli dolmuş seferleri yapılmaktadır.

Balık restoranları ile ünlü Bozburun’da, barınak çevresinde ve doğu rıhtımında çok güzel ve birbirinden farklı restoranlar bulunur.

Doğu rıhtımı Bozburun’un en güzel yeridir. Rıhtım önleri derindir, çok büyük tekneler bile yaz aylarında demir atarak buraya kıçtan kara olurlar. Küçük, şirin iskeleler, rengarenk barlar bu mevkidedir. Teknenizi buraya da kıçtan kara bağlayabilirsiniz. Bu kesimin sabahı da güzel ama akşam üzerine diyecek yoktur. Renk cümbüşü. Hele fotoğraf çekme merakınız varsa, gözünüzü vizörden, parmağınızı deklanşörden alamazsınız.

Bozburun, kendine tutku ile bağlanan dışarlıklıların da beldesidir. Yurt içinden ve dışından gelen bir çok kişi Bozburun’a yerleşip, yaşamlarının büyük bir kısmını burada sürdürürler ve mutludurlar.

Kendine has yapısı olan gulet teknelerinin yoğun bir şekilde imal edildiği yerdir. Bu sektör, yerli ve yabancı yatırımcılara ait yeni tersanelerle gün geçtikçe büyümektedir.

İklim; yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü: yer yer çam ormanları görülse de genelde makilik alanlar göze çarpmaktadır.
Değişik, farklı, görülmesi, yaşanması gereken bir yer.

Bozburun giriş ve çıkı limanıdır.

BozburunBozburun2

Bozburun3

SELİMİYE
36°42’31.00″ N – 28°5’32.00″ E
HARİTA NUMARASI311Sığ Burun ile Kara Burun arasından güneybatıya 1 mil girmiş geniş bir koydur.Bu geniş koyun, farklı yerlerinde, değişik demir yerleri olsa da, en çok kullanılan, koy bitiminde bulunan Selimiye Köyü’nün uzun rıhtımının bulunduğu mevkidir.
Sığ Burunu sancağımıza alıp geniş koya girişte, tam köy rotası üstünde, kıyıdan 250 metre açıkta, üzerinde 1.5 metre su bulunan ve 30-40 metrelik bir alana yayılmış kaya döküntüsü bulunur. Genelde şamandırası vardır ve bu alana dikkat etmek gerekir. Ayni şekilde, Kara Burunun, 350 metre Selimiye Köyü yönünde su üstü görünen bir kaç kaya ve, görünmeyen döküntüleri de 40-50 metrelik bir alana yayılmışlardır. Bu alanın dışından geçmek gerekir.

Selimiye Köyü’nün demirleme ve yanaşma yerleri Çökertme Koyu’ndan(36°42’80”K-28°06’15”D) başlar. Bu koy, Selimiye’nin çekek alanlarının olduğu mevkidir. Koyun ortasında, üzerinde kale yıkıntıları olan küçük bir ada vardır. Bu adanın etrafı ve kıyıya kadar batı tarafı sığdır, döküntüler vardır. Koya bir azmak dökülür. Önleri sığdır, batısı kıçtan kara yanaşmak için uygun derinliklerdedir(4-13 mt.). Kıyıdaki tesislerden ahşap iskeleler, demirlenecek derinliklere kadar uzar. Lodos’a korunaklı bir koydur. Eriştelik dip yapısı olan koyun hemen arkasında çarşamba günleri semt pazarı kurulur.

Batıya doğru, Selimiye köyü önünden bir burun çıkar. Bu buruncuk ve batıya doğru uzanan kıyı şeridi, yanaşmanın, demirlemenin en yoğun olduğu yerlerdir. Buruncuk mevkiinde muhtarlığın işlettiği 30 yat kapasiteli yüzer iskele vardır. Elektrik su bağlantısı mevcuttur. Selimiye Köyü’nün tüm rıhtımı, teknelerin kıçtan kara yanaşabilecekleri derinliktedir. Tekneler farklı derinliklere göre demir atarak veya rıhtımlardaki 32 tonoza bağlanıp yanaşırlar. Hepsine elektrik su verilir. Köydeki tüm iskelelerin, rıhtımın işletmesini belediye üslenmiştir (İrtibat : Muhtarlık 0252-444 41 71 / 0536- 866 93 67)

Sahilin uzantısında, yine küçük iskeleler, kıçtan kara olunabilecek mevkiler vardır. Yerleşimden uzak demirleme yeri; koya girişteki sığlık geçildikten sonraki, kuzey sahildir. Bir çok tekne burada 10-20 metrelere demir atıp, kıçtan kara olur. Selimiye Köyü önlerinde 10-20 metrelere demir atıp. Alargada kalınır. Dip demir tutar.
Selimiye’de birbirinden farklı birçok rıhtım restoranı vardır. Hepsi balık ağırlıklı menülerle servis verirler. Atmosfer çok farklıdır. Küçük, sahile uzanmış Selimiye Köyü ün yollarında yürüyüş yapılır, özellikle köy ekmekleri bahçelerde pişirenlerden satın alınır. Yemyeşil bahçelerde sebze ve meyve yetiştirilir. Bahçe önlerinde bunlardan da satın alabilirsiniz. Kıyı şeridinde balıkçı tekneleri, evleri aileleri, kahveleri, arkalarında bahçeleri, kümes hayvanları ile köy ortamını yaşarken, turistik tesislerinden en ileri olanaklarda imkan alırsınız. Çok güzel oteller, pansiyonlar vardır ve adeta denizin içindedirler. Her ihtiyaca karşılık verecek marketler vardır. Köyde blok buz ve tüp bulunur.

Selimiye 45 kilometrelik bir karayolu ile Marmaris merkezine bağlıdır. Düzenli dolmuş seferleri bulunur. Sağlık ocağı ve eczanesi de bulunan Selimiye’de tüm tesislerden wireless bağlantısı servisi almak mümkündür. Tankerle yakıt temin edilir. Selimiye’de bir dalış okulu ve tekneside bulunur.

SelimiyeSelimiye2

selimiye3

ORHANİYE
36°45’17.00″ N – 28°7’46.00″ E
Babaç ve Tülü burunları arasında, çam ormanlarıyla kaplı tepelerin arsından, güneye 1.5 mil uzanmıştır. Kız kumuyla, adasıyla, yüksek dağlarıyla, ormanıyla, yeşil alanlarıyla Orhaniye, hiç bir yere gitmeden yaşanabilecek bir koydur.Girişte, koyun doğu yakasında Martı Marina bulunur. Marina ile ilgili bilgilere, sayfasından ulaşabilirsiniz.Marina karşısında, çam ağaçlarının altlarında, sırtını batıya vermiş mükemmel koylar vardır, korunaklı bu koylara, kıçtan kara bağlanılır.

Koyun ortalarında, “Kale Adası” bulunur. Adanın üstünde Bizans Kalesi Harabesi ve duvarları vardır. Adayı, sancağımızda bırakıp, batıya döndüğümüzde, kıyı ile ada arasında kalan geniş korunaklı koy mükemmel bir demir yeridir. İsterseniz, 8-10 metrelere demirleyip. Alargada kalabilirsiniz. Ayni zamanda, demir atıp, karadan koltukta alınır. Ancak; gerek zeminin çamur olup iyi demir tutması, gerek geniş bir alan olduşu, gerek en bunaltıcı havalarda bile tatlı rüzgarlar aldığından, alarga daha uygundur ve tekneler genelde bu şekilde kalır. Buradan adadaki tavşanları da görebilirsiniz. Adanın kuzeydoğusunda bir kum bankı vardır ve kara ile arasındaki geçişi oldukça sığlaştırır.

Adanın doğusunda kalan kıyı şeridinde restoranlar, turistik tesisler vardır. Bu tesislerin arkasından geçen Marmaris-Bozburun karayolu tarafında, marketler, deniz malzemeleri satan bir mağaza da bulunur. Yine bu kıyıda, tonoz alıp bağlanabileceğiniz yeni bir tesis vardır. Tüm imkanlara sahip tesiste, konaklama için tipik bungalovlarda bulunur.

Bu kıyıyı güneye doğru takiple, ünlü Kızkumu mevkiine gelinir. Oldukça yoğun bir alandır. Jeep safari turları burada mola verir ve konuklar Kızkumun da yürüyüş yaparlar. Yine bu alandaki küçük iskelelerden günlük tur tekneleri, Hisarönü Körfezi koylarına günlük tur tertiplerler. İnsanların üstünde yürüyüş yaptıkları 430 metre uzunluğundaki Kızkumu, su üstüne çıka-bata Orhaniye Koyunun sonlarına uzanır. Bu kumun doğu tarafına 2 azmak akar ve bu alan oldukça sığdır. Yöreyi iyi bilenler dışında, bu tarafa tekne ile geçmek risklidir.

Orhaniye Koyu’nun güneyindeki son kısmada bir azmak akar. İskelelerin, lokantaların bulunduğu mevkidedir. Orhaniye Koyunun bu bölgesinde genelde her yere demir atıp, alargada rahatlıkla kalabilirsiniz. Zemin demir tutar. Alargada kalmak için en uygun taraf, batıya yakın olan kısımdır.

Orhaniye Koyu içinde, tonozlarla bağlanabileceğiniz 6 tesisin ahşap iskeleleri bulunur. Bu iskelelerin toplam 95 yat bağlama kapasitesi vardır.

İskelelerin arkasında restoranlar ve hizmet üniteleri vardır. Su, elektrik bağlanır, buz bulunur. İçlerinde her ihtiyaca karşılık verecek market vardır. Burada tüp ve gaz bulunur. Bazılarının konaklamak için otel ve pansiyon kısımları da vardır. Hepsinin wireless bağlatışı bulunur. Buradan taksi, rant a car ve havaalanı transfer imkanları vardır.

Orhaniye den Marmaris, Selimiye ve Bozburun’a düzenli dolmuş seferleri vardır. Cumartesi günleri semt pazarının da kurulduğu Orhaniye’de sağlık ocağı ve bir banka ATM si de bulunur. Tankerle yakıt temin edilir.

M.Ö 300 yıla dayanan Orhaniye Köyü, Keçibükü ve Merkez Mahalleden oluşur. Tipik Akdeniz özelliklerini taşıyan eski Rum köyünün önceki ismi; “Kırsaçlı Vasil” anlamına gelen “KİRVASIL” imiş.

Bölgede Kızkumunun dışında, Bybasos Antik Kenti kalıntıları ve 8 kilometre mesafedeki Bayır Şelalesi görülebilir.

orhaniyeorhaniye2

orhaniye3

BENCİK
36°46’48.00″ N – 28°2’34.00″ E
HARİTA NUMARASI311Dişlice Adası’nın kuzeyinde, 1.5 mil karaya kıvrılarak giren bir fiyorttur. Çevresi çam ağaçlarıyla kaplı doğa harikası.Koya yaklaşırken, bazı tehlikeli sığlıklara dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Doğudan yaklaşırken, Bencik Koyu’na dönerken sancağımızda bulunan burnun döküntüleri 75 metre denize uzanır. Bu burnun 195° güneybatısına, 400 metre uzaklıkta, üstünde 1.5 metre su olan bir kaya vardır. Bu sığlık üzerinde Kuzey Kardinal şamandırası bulunur. Buna rağmen, kıyılardan açık bu sığlığa her yıl bir çok tekne dikkatsizlik sonucunda çarpar.

Yine Dişlice Adası’nın 10 metre kuzeyinde bir kaya bulunur. Genelde Hisarönü Körfezi burunları, büyük-küçük, su üstü-su altı döküntüleri ile denize uzandığımdan, bu alanları geçerken kıyıya mesafe bırakmakta fayda vardır.

Bencik Koyu ince uzun, çok korunaklı bir koydur. Batı ve doğu yakalarında barınılacak bir çok koy, mevki vardır.

Batısı, koy sonuna kadar irili ufaklı bir çok demirleme yerine sahiptir. Buralarda 8-15 metre arası demir atıp(uzun kaloma vererek), kıyıdan koltuk alınır. Burunlara yakın yerlerde su altı kayaları olabilir. Yanaşma manevrasına başlamadan önce biraz bulanık olan suda bu kontrolü yapmakta yarar vardır. Tekneler, arkalarında sık çam ağları, önlerinde müthiş Bencik Koyu görüntüsü ile güvendedirler. Koy tüm havalara kapalı, korunaklıdır.

Doğu kıyının en geniş girintisinde bir devlet kuruluşunun eğitim tesisleri bulunur(MTA). Bu alan alargada kalmaya en müsait mevkidir. Tesisin plaj güvenlik şamandıralarının dışında, 16-10 metrelere demir atılır. Demir tutar. Bu alanda, tesis misafirleri denize girerler. Çam ağaçlarının altına gizlenmiş tesisin büfesinden, kafeteryasından ve restoranından yararlanılır. Yaz aylarında, acil durumlarda başvurmak koşulu ile, tesisin bir doktoru da bulunmaktadır(MTA İrtibat: 0252-486 90 02), Ayni zamanda, bir şehirlerarası otobüs firması, Datça bağlantılı seferlerinde yaz aylarında buradan yolcu alıp, bırakır. Bu mevki, koyun kuzeyinden geçen Datça-Marmaris yoluna bağlantılıdır. Ayni zamanda bu alanın, yakınındaki büyük bir tatil köyünden taksi çağırılabilir..

Bencik Koyu’nun kuzey kısmı sığlık ve sazlıktır. Bu alanın batı tarafında bir iskele vardır. İskele ve çevresi, yakında bulunan yazlık bir sitenin plaj alanları, tesisleridir. Bir yürüyüş yolu ile ulaşılan sitenin(700 metre) marketi bulunur. Hemen yanındaki koyda, yazlık site sakinlerinin tekneleri bağlıdır.
Koyun kuzeyinde Datça-Marmaris karayolu, hemen onun arkasında Gökova Balıkaşıran koyu bulunur.. Balıkaşıran’dan gelen rüzgarlar Bencik Koyu’nu rahatlatır, serinletir. Havanın sert olduğu zamanlarda, Gökova Körfezi’nin dalga sesleri buraya kadar gelir.

Koyda arılar çoktur, Yemek saatlerinin buna göre ayarlanmasında yarar vardır.

Bu bölgeye gelindiyse, mutlaka görülmesi, yaşanması, kalınması gereken mükemmel bir koy(Fiyort).

bencik_bencik-2

bencik-3

DİRSEK BÜKÜ “AĞIL KOYU”
36°41’3.00″ N – 27°58’48.00″ E
HARİTA NUMARASI311Hisarönü Körfezi’nin güney batısındaki korunaklı son koy. Ağıl Burnu’nun hemen güneyindedir, batıya dönen girinti ile çizme şeklinde devam eder.Her havada korunaklı bir koydur. Ancak kuvvetli kuzey rüzgarlarında soluğan alır. Ne yol vardır ne iz, bakirdir. Dip tamamen kumdur, demir tutar, ister alargada, ister kıçtan kara, nasıl kalınırsa kalınır. Suyu, denizin temizliği ve korunaklı olmasından dolayı tekneler tarafından çok ziyaret edilir. Bu kalabalıkta, kıçtankara olmakta fayda vardır.

Demir atıp, koyun istediğiniz yamacından koltuk alabilirsiniz. Güney tarafında bir girinti plaj oluşturur. Burada genelde balıkçı tekneleri ve köy ekmeği yapan köylülerin tekneleri durur. Burası çok korunaklı ve güzeldir. Koyun sonunda bir tesis bulunmaktadır. Tesisin önünde bir rıhtım vardır. Bu rıhtımın güney tarafı çökmüş, suyun altında kalmıştır. Diğer tarafına tonoz alarak 14 yat yanaşabilir. Yine tesisin, rıhtım yakınlarında, tonozları bulunur. Özellikle güney taraftaki tonozlar kullanılacaksa, sağanakları ve dar alanı göz önüne alarak, yine karadan koltuk almakta fayda vardır. Rıhtımda taş bir ekmek fırınının yanından, koya hakim restorana çıkılır. Görüntü mükemmeldir.

Koyun dip yapısı, makilik yamaçları ve serinletici havası burayı çok tercih edilen bir yer yapmıştır.

Denizin serin olduğu bu koyda gerçek anlamda dinlenebilirsiniz.

dirsek_koyu
SERÇE LİMANI
36°34’42.30″ N – 28°2’50.85″ E
HARİTA NUMARASI311Çatal Adaların 1.2 mil kuzey doğusunda, yüksek kayaların arasına gizlenmiş bir koydur. Sadece 135 metrelik bir ağızı olan koy, anca 2 mil mesafeden görülmeye başlar.
Genelde solugan alan girişinde çok dikkat etmek gerekir. Batı burnu önünde 10 metrelere uzanmış bir kaya ve döküntüleri bulunur. Tehlikeli bu girişte 11. Yüzyıla ait bir Bizans Gemisi Batığı bulunmuştur. Yapılan kazılar sonucunda, arkeolojik değerler, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde “Cam Batığı” olarak sergilenmektedir.40 metrelik derinlikle koy içine girildiğinde, derinlikler 30 a düşer. Dik, yüksek ve kayalık tepelerin arasında, adeta kanyonu andıran bir koydur Serçe Limanı.

Koy, biri kuzeye, diğeri güneye uzanan iki kısımdan oluşur. Kuzeyine; Serçe Limanı, güneyine Akça Limanı denir. Yöre denizcileri, kuzey koyda barınırlar. Bu kısım, ortalarda 10 metreye düşer ve sığlaşarak dar, düz bir alanla karaya bağlanır. Balıkçı tekneleri batı kıyıya yanaşırlar. Dip demir tutar. Demir atarak her iki yamaçtan da koltuk alınabilir. Koy sonundaki sığ alandaki tahta iskele sonunda bir restoran bulunur. Onun şamandıraları da bu mevkiinin uygun yerlerine dağılmıştır. Restoranın, sadece likit ihtiyaçlara karşılık verecek bir büfesi de vardır.

Buradan dar bir yol, 9 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyüne çıkar. Köye eşek turları düzenlenir. Köyde tarihi alanların yanında 41 sarnıcın da olduğu söylenir. Rivayete göre, bu sarnıçların 40’ı bulunmuş, altınla dolu olduğu söylenen 41. si hala aranmaktadır. Bu yolun 2.5 kilometrelik kısmına gelindiğinde Yeşilova Körfezi’ni de güneyden görmek mümkündür. Bu yo acil durumlarda, karayolu bağlantısını sağlar.

Koyu çeviren yüksek kayaların arasında, nadirde olsa bodur meşeler ve yabani zeytinler görülür.

Koyun kuzey doğusundan, batıya uzanan kıyısı, baş taraftan sonra iyice yükselen tepelerle devam eder. Koy ağzının tam karşısında bir teknelik kayaların arasında küçük bir girinti vardır. Müthiş görünümdeki mevkide yer bulmak için çok şanslı olmak gerekir.

Derin koy, güney tarafında önce 20 metrelere düşer, alçalarak çakıl bir plaja bağlanır. Burada biraz yamaç kısımda, yine bir restoran bulunur. Bu restorana ait tonozlarda koy içindedir.

Kum zemine 5-8 metrelere demir atıp, güney kıyıdan koltuk alınır. Burada denizin dip görünümü çok güzeldir. Su çok temiz ancak soğuktur.
Serçe Limanı genelde tüm rüzgarlara korunaklı olsa da, zaman zaman dağ yarlarından sert bindiren sağanaklar tehlikeli olabilir.

Serçe Limanı, mutlaka görülmesi, yaşanması, içinde yüzülmesi gereken çok güzel bir koydur.

serce_limani
serce_limani2
serce_limani3
HAMAM KOYU
36°38’45”N – 28°51’75”E
Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar.Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar. Binlerce yolcu, sulara atlar, hamamın içine girer. Bu sebeple koyda sakin bir şekilde barınılacaksa, 10.30-16.30 saatlerinin dışındaki zaman dilimi seçilmelidir. Koy gerçekten çok güzeldir, denizi temizdir.Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır. Koyun ortasından, zeytin ve çam ağaçlarının arasından bir yol 200 metre sonra bir tepeye çıkar. Buradan açık denizleri ve muhteşem Gökgemile Limanını ayaklarınızın altında görürsünüz. Akşam üzeri, gün batımına doğru görüntü tarif edilmez, tavsiye edilir.

hamam
GEMİLER ADASI
36°33’20.00″ N – 29°4’4.00″ E
HARİTA NUMARASI313-236 B.Adm.Gemiler Adası’nın kuzeyindeki muhteşem mevkii.Doğu-Batı yönünde yarım mil uzayan adanın 250 metre karşısında ona paralel kara vardır. Derin olan bu kanal teknelerin adaya veya karaya kıçtan kara bağlana bilecekleri bir liman oluşturur.

Dip yapısı, kum-yosun-kaya karışımıdır. Demire mümkün olduğunca uzun kaloma verilmesi gerekir. Kara tarafında hafif dik inen yamaçlar sorun oluşturmazken, ada tarafında kıyıda, kayalar ve sığ alanlar bulunur.

Adanın batı tarafına yaz aylarında çok yoğun tur tekneleri giriş çıkış yaparlar. Bu alan kalabalık olur. Doğu taraf ya da karşı kara tarafı daha sakindir. Ada üzerinde Lykia ve Bizans döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Evler, kilise, deniz kenarında hamam…

Adanın görünümü, hem denizden, hem de ada üstünde çok güzeldir. Tarihi kalıntıların içinden ilerleyen patikadan engin denizlerin görünümü bir başkadır.

Adanın kuzey kıyılarında bu dönemlerin yaşam izleri, evleri, hamamları bambaşka bir atmosfer oluşturur. Çökmüş rıhtım ve döküntüleri teknelerin altına kadar ilerler.

Farklı bir atmosferi olan koyun, özellikle yaz aylarında, su sporları tekneleri, yiyecek içecek satan tekneler, günlük tur yapanların yoğunluğu sizi rahatsız edebilir. Bu sebeple, koy, 10.30-17.30 saatleri dışında huzur içinde kalınabilecek mevkiidir. Yüzyıllar önceki zor şartlarda, bu güzel yerde nasıl yoğun yaşanıldığının örnekleri ile doludur.

gemiler_adasi
gemiler2
TAŞKAYA KOYU
36°41’44.17″ N – 28°52’2.58″ E
HARİTA NUMARASI312Taşkaya Adası’nın kuzeybatısındaki geniş ve mükemmel koydur.Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bu koyda güven içinde barınılacak çok yer vardır. Yamaçlarda bulunan kaya mezarları, her yerden görünür. Koyda derinlik, kıyılara kadar devam eder, kıyıda birden azalır.

Koyun tüm kıyılarına 10-15 metre arası demir atıp, karadan koltuk alınır. Tercih edilen mevkileri; girişin iskele tarafındaki girinti ve kuzeybatı köşesidir.

Kuzeybatı köşesinin arkasında zeytin ağaçlarının arasında küçük bir plaj bulunur. Bu plaj alanından dik bir yokuş çıkılarak, Lykia mezarlarına ulaşılır. Bu mevkiden koy, üst açılardan güzel görüntüler sunar.

Taşkaya Koyu’nun sonunda zeytin ağaçları ve zakkumların arasında bir restoran vardır. Restoranın tonozla bağlanan 25 tekne kapasiteli ahşap iskelesi bulunur. Plajla iç içe bulunan restoranın yanında çardak altında bir berber bulunur. Berber masajda yapar. Restoranın elektriği, güneş enerji panelleri ile sağlanır. Burada, mide için faydalı olduğu söylenen bir su kaynağı vardır. Yöre halkının da rağbet gösterdiği bu kaynağın suyu, beton bir havuzda toplanır. Plaj alanından, dağların zirvelerine çıkan bir patika vardır. Bu yol Kilisebelen Köyü’ne çıkar.

Taşkaya Koyu girişinin sancak tarafında, ahşap bir iskele bulunur. Bu iskelenin olduğu yerde bir çeşme vardır. Bu çeşmenin suyu, hortumla iskeleye kadar uzatılmıştır. Arzu edenler, tekne tanklarını buradan doldurabilirler. Ancak bu iskele tekne sirkülasyonu yönünden çok yoğundur. Fethiye ve Göcek’ten kalkan hemen hemen her tekne mutlak buraya yanaşır. İskelenin arkasında, Göcek Koylarında yıllar önce ilk mavi yolculuğu başlatan ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun, taş üstüne yaptığı balık resmi, Azra Erhat’ın yine bir taşın üstüne yaptığı uçurtma mozaiği vardır. Gerek kaya mezarlarını, gerek bu sanat eserlerini göstermek için tüm tekneler bu iskeleyi durak yaparlar. İskelenin tam arkasında bir su sporları merkezi bulunur.

tasyakatasyaka2

TURUNÇ PINARI KOYU
36°36’52.00″ N – 29°3’15.00″ E
HARİTA NUMARASI 313-3122-1886 B.Adm.Fethiye Körfezi doğu yakasındaki Şahin Burnu’nun, güneydoğusuna gizlenmiş, çam ağaçları ile kaplı bir koydur.Suyu derin olan koyun sonunda, çok güzel bir plaj kısmı bulunur. Bu alanda bahçelerin, ağaçların arasında güzel bir tesis vardır.
Batıdan esen meltem, koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluganı, rüzgarı engeller.

Koya yaklaşırken hiçbir tehlike yoktur. Büyük tekneler, Şahin Burnu’ndan plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25 metrelere demir atıp. Dik yamaçlardan koltuk alırlar. Bu yakanın plaj önlerinde, su içinde kayalar vardır. Küçük bir alana yayılan kayalar, gündüz rahatlıkla görülür.

Koyun karşı yakasına da kıçtan kara olunur. Ancak, dışarıdan gelebilecek esinti ve soluganları düşünerek, plaja yakın demirlemek gerekir. Bu kısımda kalacak teknelerin uzun kaloma ve kıyıdan mesafeli durmalarında fayda vardır.

Deniz çok temizdir. Yeşilliklerin arasındaki tesisin, plaj önlerinde, tonozla bağlanılan 15 tekne kapasiteli, yüzer iskelesi vardır. Su verilir, buz bulunur.
Adeta geniş bir piknik alanını andıran restoran önünde, su sporları merkezi de vardır.

Yemyeşil bahçelerin içindeki çardaklarda Bali Masajı yapılır. Ceviz ağaçlarının arasında koya adını veren bir pınar vardır.
Koydan, kara yolu bağlantısı yoktur.

turunc_pinari2
turunc_pinari